Gépválsztás

Bármely berendezés, legyen az kis vagy nagy értékű, vásárláskor egyszerre több szempont alapján döntünk. Az ipari lézerberendezések vételárai a felhasználási területüktől függően nagyon eltérőek lehetnek.

A következőkben olyan szempontokat sorolok fel, melyeket lézerberendezés vásárlásakor célszerű szem előtt tartani. Elsősorban a berendezést értékesítő szakemberek feladata, hogy ezen vásárlási és gépüzemeltetési feltételekre felhívják a figyelmet és az ügyfélben felmerült kérdésekre megfelelően válaszoljanak.

Lézerberendezés választásakor a megmunkálandó anyaghoz, az anyag felületén és/vagy anyagban a legjobb jelölési, hegesztési illetve vágási minőséget és sebességet biztosító berendezést kell választani. Attól függően, hogy milyen anyagot szeretnénk megmunkálni és azt milyen megmunkálási paraméterekkel, elsőkén a lézerforrást kell kiválasztanunk. A lézerberendezés vételárában a legnagyobb értéket a lézerforrás képviseli.

Természetesen fontos szempont, hogy mekkora az adott gép vételára, de nem minden esetben ez a döntő. Sokszor figyelmen kívül hagyják a berendezés üzemeltetése során felmerülő fenntartási, karbantartási és az esetleges szerviz és javítási költségeket.

Az ár mellett térképezzük fel a karbantartási igényeket, költségeket, és ha segítségre van szüksége vagy meghibásodás történik, az adott géptípushoz van-e megfelelő szervizszolgáltatás, képzett szakemberekkel.

A lézerberendezés fenntartásának költségeihez hozzátartozik a karbantartáskor meghatározott időszakonként vagy meghibásodáskor cserélendő pótalkatrészek költségei is. A karbantartások időpontjait előre tervezhetjük, így azok a termelést ugyan lassíthatják, de nem hátráltatják. A berendezés meghibásodása azonban komoly költségeket von maga után.

A meghatározott időszakonként végzett karbantartások (havonta, negyedévente, félévente) a berendezés hosszabb élettartamát és hibamentes, folyamatos működését biztosítják. Karbantartáskor észrevehetünk olyan hibákat is, melyek később a berendezés meghibásodását okozhatják.

Az időszakonként cserélendő alkatrészekből célszerű néhány darabot raktáron tárolni, hogy ezen alkatrészek cseréje gyorsan és helyben megoldható legyen. Lehetőleg gépparkunkhoz a raktáron tárolt alkatrészekből mindig elegendő készletet tároljunk.

A berendezés üzemzavarát nem minden esetben valamilyen alkatrész meghibásodása okozhatja. Számtalan esetben a lézerberendezést vezérlő szoftver meghibásodása is okozhat komoly károkat (pl. adatvesztést). Célszerű a számítógép rendszeres ellenőrzését is elvégezni és ami a legfontosabb, hogy az adatok letöltését szerverre vagy más adathordozóra (pl. CD), és a számítógép operációs rendszeréről image mentést (ún. tükörmentést) rendszeresen (naponta, hetente, havonta) végezzük el.

Ha mégis meghibásodás történik, és olyan alkatrész megy tönkre, melyet nem tartanak raktáron, ebben az esetben a gépet forgalmazó céghez vagy a szerviz szolgáltatóhoz kell fordulni. Meghibásodáskor a berendezés legtöbbször üzemképtelen. Ha tisztában vagyunk milyen alkatrész okozza az üzemzavart és ha van képzett szakemberük az adott géptípushoz, akkor a pótalkatrész cseréjét külső szerviz szolgáltatás nélkül is elvégezheti. A kérdés már csak az, hogy a meghibásodott alkatrész(ek) szállítása és annak cseréje mennyi időt vesz igénybe? A pótalkatrész és a szállítási költségek is igen eltérőek lehetnek az egyes lézerberendezést forgalmazó cégeknél.

Minden esetben a berendezés vásárlásakor kérjünk listát a kopó alkatrészekről és azok költségeiről. Továbbá tisztázandó, hogy meghibásodáskor a pótalkatrész szállítása mennyi időt vesz igénybe és mennyibe kerülnek a szállítási költségek hétköznap és hétvégén. Legtöbbször a lézerberendezést forgalmazó cégek a nagyobb értékű alkatrészekből nem tartanak raktáron, csak a gyártótól lehet beszerezni. Ha a gyártó egy külföldi cég és a gyártótól kell rendelni pótalkatrészt, ez esetben az alkatrész szállítása néhány órát vagy napot vesz igénybe.

Ha a meghibásodás oka ismeretlen vagy olyan szintű a meghibásodás, hogy az alkatrész cseréjét és a berendezés javítását csak a külső szerviz személyzet végezheti el, akkor ezek plusz költségeket jelenthetnek. Minden komolyabb, ismeretlen vagy ismert okból bekövetkezett üzemzavarról a gyártót és/vagy forgalmazó céget, szerviz szolgáltatót azonnal értesíteni kell. Az értesítés kihagyása a berendezés későbbi üzemképességét tehetik veszélyessé és a lézerforrás élettartamát ronthatják. A szakképzett szervizszakemberek által végezett munkálatok szükségesek, de ahhoz, hogy segíteni tudjanak mindenről pontos információt kell adni. Célszerű gépkönyvet vezetni, melyben a karbantartások gyakoriságát és a cserélt alkatrészek listáját, pontos dátummal jegyzőkönyvet vezetnek.

Minden esetben a szerviz technikust pontosan informálni kell, hogy a berendezésen a meghibásodást megelőzően milyen tevékenységeket végeztek és miként következett be a gép üzemzavara. Az informatikának köszönhetően ma már lehetséges az is, hogy szinte minden lézerberendezés internetes hálózaton vagy telefonos kapcsolaton keresztül is elérhető. Erre a távkapcsolati lehetőségre gépválasztáskor mindig kérdezzünk rá a gyártótól vagy a forgalmazótól. Ez nagyban megkönnyítheti a szerviz technikus munkáját, mivel így gyorsan diagnosztizálhatja a hiba pontos okát. A technikus a helyszínre, a megfelelő pótalkatrésszel érkezik, így sokkal gyorsabb a hiba elhárítása is.

A szerviz költségek pontos nagysága mindig csak a javítást követően tisztázódnak. Azonban van néhány alapköltség, melyek később számolhatunk a szervizköltség nagyságára. A gyártók, forgalmazók vagy szolgáltatók a szervízszolgáltatás költségei között felsorolják, hogy mennyi a kiszállás költsége, amely távolságfüggő, továbbá az óránkénti munkadíj költségét. Természetesen, a kiszállás és az óránkénti munkadíj változhat, attól függően, hogy munkaidőben (8 órától 17 óráig) vagy éjszaka, továbbá hétköznap vagy hétvégén van szükség szervizszolgáltatásra. Gépválasztáskor mindig kérjünk a szervizköltségekről tájékoztatót.

A legtöbb gyártó és forgalmazó lehetőséget biztosít karbantartási és/vagy javítási szerződésre is. A szerződés keretében a gyártó, vagy forgalmazó vállalja a lézerberendezés illetve a hozzá kapcsolódó mechanikus részek karbantartását és/vagy javítást. Az ilyen szerződések sok mást is tartalmazhatnak, ezeket pontról pontra tekintsük át. A karbantartási szerződésekben általában a karbantartás és a felülvizsgálat negyed- illetve félévente történik, határozott vagy határozatlan időtartammal. A felülvizsgálat tartalmazza a berendezés teljes körű vizsgálatát.

A javítási szerződés megkötése nélkül a legtöbb gyártó és forgalmazó a meghibásodás bejelentését követő 48-72h belül vállalja a javítás megkezdését. Ez a javítást megelőző időtartam általánosan elfogadott, hiszen sok cég a hétvégén leállítja a termelést. Azonban azok a cégeknél, ahol hétvégén is 3 illetve 4 műszakban megy a termelés, célszerű karbantartási és/vagy javítási szerződést kötniük. Ha a szerződés megkötése mellett döntenek, úgy lehetőség van a 24h-s illetve 12h-s készenlétre is. Természetesen ez a szolgáltatás plusz költséget jelenthet, de a termelés leállása által keletkező költségekhez képest még mindig elenyésző összeget képviselnek.

A lézerberendezés vásárlásakor legyünk mindig körültekintőek és figyeljünk arra is, hogy a berendezéshez biztosított-e minden olyan szolgáltatás, tapasztalat, képzett szakemberek, mellyel csak a több éves tapasztalattal rendelkező cégek és már kiforrt tervezéssel működő berendezéseik nyújtanak.

Ha lézeres jelöléstechnológiát választja a következő előnyöket élvezheti a hagyományos technológiákkal szemben:

  • a munkadarab mechanikai tulajdonságai nem befolyásolják a jelölési technológiát - rugalmas folyamat
  • kiváló jelölési, hegesztési illetve vágási minőség és ismételhetőség - precíz folyamat
  • nagy sebesség - gyors folyamat
  • érintésmentes megmunkálás - nincs kopás és a munkadarab igénybevétele minimális
  • könnyen integrálhatók gyártósorokba a vezérlő számítógépnek és interfészeknek köszönhetően - gyors átállást biztosít
  • anyagok széles skálája megmunkálható - mindig van lézeres megoldás
  • nehezen hozzáférhető helyek jelölése, hegesztése, vágása - ahol más technológiák csődöt mondanak, jöhet a lézer

Vállalom lézerbiztonsági felelős személy(ek) speciális lézerbiztonsági oktatását, követelményjegyzék készítését és szakmai tanácsadást lézerberendezések kiválasztásához!

Ipari lézerberendezéseket használó cégeknél, például Autóelektronika, Autóipari cégek, beszállítók stb. Lézersugaras jelölés, vágás, hegesztés alkalmazások!

Cég profiljára szabott prezentációk kérhetők, 1-2 napos intenzív képzéssel. Oktatási anyagok és követelményjegyzékek kérhetők magyar, angol és német nyelven!

Vállalatok számára egyedi ajánlat alapján dolgozom, melyhez előzetes egyeztetés szükséges.